Oferta Edukacyjna - Spichlerz „Błękitny Baranek”

UWAGA! oddział BŁĘKITNY BARANEK – NIECZYNNY do odwołania.
W związku z remontem budynku spichlerza informujemy, że wystawy na ul. Chmielnej 53 w Gdańsku będą zamknięte do odwołania. Zapraszamy do pozostałych oddziałów Muzeum.

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku zaprasza dzieci i młodzież na spotkania muzealne w roku szkolnym 2015/2016. Spotkania odbywają się na terenie zabytkowego spichlerza „Błękitny Baranek” przy ul. Chmielnej 53 w Gdańsku

Program spotkań

Dla każdej z grup wiekowych przygotowany został osobny program spotkań do wyboru. Oto on:

 

PRZEDSZKOLA [pobierz pdf]

Dzień z życia archeologa to spotkanie muzealne, w którym przybliżymy wam pracę archeologa! Poznamy dokumenty, filmy oraz zdjęcia z wykopalisk archeologicznych. Ponadto, odkopiemy swoje własne zabytki w trakcie zabawy w małego archeologa.

Z kolei w spotkaniu Jak żyło się w średniowiecznym Gdańsku? głównym bohaterem stanie się tzw. uliczka hanzeatycka (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.), znajdująca się na I piętrze spichlerza, którą wspólnie zwiedzimy, zwracając uwagę na stroje i wygląd gdańszczan oraz ich codzienne życie. Na zakończenie zajęć uzupełnimy karty pracy i poukładamy puzzle.

 

SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY I-III [pobierz pdf]

W ramach zajęć Dzień z życia archeologa zapoznamy uczestników z zawodem archeologa – narzędziami jego pracy i zabytkami archeologicznymi. Czeka nas także zabawa - stworzymy w niej własne karty zabytków!

W Świecie muzealnych skarbów przybliżymy takie pojęcia jak: muzeum, zabytek, ochrona zabytków. Poza tym zwiedzimy wystawę „Gdańsk w świecie Hanzy”, zwracając szczególną uwagę na surowce, z których dawniej wykonywano przedmioty. Omówimy także losy znalezionych przez archeologów zabytków, na koniec zaś uzupełnimy karty pracy.

Jesteście ciekawi Jak żyło się w średniowiecznym Gdańsku? Jeśli tak - doskonale! W ramach powyższych zajęć zwiedzimy uliczkę hanzeatycką (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) ze szczególnym zwróceniem uwagi na stroje, naczynia i inne przedmioty codziennego użytku ówczesnych gdańszczan oraz wykonywane przez nich zawody. Uzupełnieniem zajęć będzie wypełnienie kart zadań.

Na Spotkaniu ze średniowiecznym pielgrzymem zapoznamy się z postacią średniowiecznego pątnika i trudami pielgrzymowania. Brzmi tajemniczo? Znakomicie! Dodatkowo poznamy wizerunki świętych na różnych zabytkach oraz tzw. plakietki pielgrzymie. Zdobytą wiedzę sprawdzimy uzupełniając karty zadań.

Zajęcia Mały Joachim w średniowiecznym Gdańsku obejmują zwiedzanie uliczki hanzeatyckiej (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) i zapoznanie się z życiem codziennym dzieci – ich strojami, zabawami i zabawkami. Tym ostatnim – z epok Średniowiecza i Nowożytności – przyjrzymy się szczególnie dokładnie. Dopełnieniem zajęć będzie uzupełnienie kart zadań.

 

SZKOŁY PODSTAWOWE, KLASY IV-VI [pobierz pdf]

Spotkanie Tajemniczy obiekt obfitować będzie w moc atrakcji. Po pierwsze, przybliżymy wam pracę naukowca (archeologa, historyka sztuki) podczas zabawy z kopiami zabytków. Po drugie, zetkniecie się z „tajemniczym przedmiotem” i, niczym rasowi detektywi, będziecie mieli za zadanie zbadać go i opisać. To jednak nie koniec – zaznajomimy was także z różnorodnymi pojęciami archeologicznymi, takimi jak: zabytek czy muzeum. Zwiedzimy również wystawę „Gdańsk w świecie Hanzy”.

Spotkanie Gdańsk czasów Hanzy obejmuje zwiedzanie uliczki hanzeatyckiej (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.). Podczas zwiedzania zwrócimy uwagę na stroje, naczynia i inne przedmioty codziennego użytku oraz dawne zawody. Uzupełnieniem spotkania będzie wypełnianie kart zadań.

Jeśli znajdziecie się Na pielgrzymim szlaku, to wiedzcie, iż czeka was spotkanie z tajemniczą postacią średniowiecznego pątnika! Ponadto, w ramach rzeczonych zajęć poznacie także wizerunki świętych, mapę pielgrzymek oraz plakietki ze świętych miejsc. Dodatkowo uzupełnicie karty zadań.

Jak wyglądało Dzieciństwo w dawnym Gdańsku? Dowiecie się tego zwiedzając uliczkę hanzeatycką (zrekonstruowana uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.) i poznając codzienne życie ówczesnych dzieci – ich stroje i zabawy. Obejrzymy także średniowieczne i nowożytne zabawki oraz uzupełnimy karty zadań.

Zajęcia o ciekawym tytule Odkrywcy i badacze szkieletów, czyli o pracy archeologa i antropologa przybliżą wam pracę wykonawców tych dwóch zawodów. Prócz tego omówimy sobie sposoby rekonstrukcji czaszek, a także uzupełnimy karty pracy.

 

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE [pobierz pdf]

Na spotkaniu Wisłą do Gdańska - ukazanie roli i potęgi Gdańska w XV-XVI w. będziecie mieli okazję zobaczyć multimedialną prezentację, a także zwiedzić wystawę: „Gdańsk w świecie Hanzy” obejmującą zrekonstruowaną uliczkę hanzeatycką (uliczka dawnego Gdańska z końca XIV w.).

Spotkanie Kultura i sztuka w Gdańsku w XV-XVI w. to poświęcona tym zagadnieniom prezentacja multimedialna wraz ze zwiedzaniem wystawy „Gdańsk w świecie Hanzy”.

Podróż po średniowiecznym Gdańsku obejmie zaś zwiedzanie całego Muzeum razem z przewodnikiem.

 

CO WARTO WIEDZIEĆ!

Terminy i godziny zajęć

Zajęcia prowadzone są od 1 września 2015 do 24 czerwca 2016 we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach od 9.30 do 14.00 (początek ostatniej lekcji).

Zgłoszenia na zajęcia

Zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie telefonicznie, pod numerem: (58) 320-31-88.
Zgłoszenia na zajęcia prosimy podawać 2 tygodnie przed planowaną wizytą wraz z tematem zajęć, liczbą uczestników, klasą, nazwiskiem nauczyciela i telefonem kontaktowym do niego.

Czas trwania zajęć

Czas trwania zajęć dla przedszkoli i szkół podstawowych to ok. 60 min.
Czas trwania zajęć dla szkół ponadpodstawowych to 90 min.

Koszt zajęć

Grupy przedszkolne:

• do 15 osób- 30 zł (opłata edukacyjna)

• do 25 osób- 40 zł (opłata edukacyjna)

Grupy ze szkół podstawowych:

• do 20 osób- 40 zł (stała opłata edukacyjna) + 8 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu)

• do 30 osób- 50 zł (stała opłata edukacyjna) + 8 zł od każdego dziecka (ulgowy bilet wstępu)

Szkoły ponadpodstawowe:

• 60 zł (oprowadzanie) + 8 zł od każdego ucznia (ulgowy bilet wstępu)

Opiekunowie wchodzą bezpłatnie i są zobowiązani pozostawać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum.

Liczba uczestników

W zajęciach może brać udział maksymalnie 30 osób.

Informacje dodatkowe

W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny.
Prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia - grupa spóźniona ponad 15 minut może nie zostać przyjęta!
Wszelkie inne dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu (58) 320-31-88 lub na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kontakt

Muzeum Archeologiczne w Gdańsku
Spichlerz „Błękitny Baranek”
ul. Chmielna 53
tel. (58) 320-31-88
www.archeologia.pl, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

ZAPRASZAMY!

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności