Częściowe otwarcie Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

13. maja 2020 roku otwierają się na nowo trzy oddziały Muzeum Archeologicznego w Gdańsku: Dom Przyrodników, Grodzisko w Sopocie oraz Muzeum w Gniewie. Ze względu na sytuację epidemiczną obowiązują pewne ograniczenia w zwiedzaniu, wynikające z obostrzeń sanitarnych.

Nowe otwarcie MAGNa Grodzisku w Sopocie można zwiedzać skansen, czyli zrekonstruowany gród wczesnośredniowieczny oraz teren zielony wokół muzeum. Natomiast wystawy w pawilonie oraz wnętrza chat pozostają zamknięte.

W Domu Przyrodników można zwiedzać wystawy stałe i czasowe. Wieża widokowa pozostaje zamknięta (wąska klatka schodowa uniemożliwia zachowanie bezpiecznej odległości między zwiedzającymi). Szatnia nie funkcjonuje (kurtkę trzeba mieć przy sobie). Działa za to sklepik muzealny.

Zmieniają się godziny zwiedzania (dni otwarcia pozostają bez zmian):

• Dom Przyrodników – od 10:00 do 17:00,

• Grodzisko w Sopocie – od 9:00 do 17:00,

• Muzeum w Gniewie – od 9:00 do 16:00.

Obowiązują limity dotyczące liczby zwiedzających:

• Dom Przyrodników – maksymalnie 45 osób jednocześnie,

• Grodzisko w Sopocie – 40 osób,

• Muzeum w Gniewie – 12 osób.

Zwiedzanie muzeum musi odbywać się w maseczce ochronnej. Przy wejściu do obiektu znajduje się dozownik z płynem dezynfekującym. Zwiedzający powinien odkazić dłonie oraz dostosować się do zaleceń sanitarnych (stosowne informacje znajdują się na plakatach we wnętrzach).

Dzieci w wieku do 13 lat mogą przebywać w muzeum wyłącznie pod opieką dorosłego opiekuna.

Lekcje muzealne, zwiedzanie grupowe i tym podobne zajęcia – nie odbywają się.

Szczegółowe zasady zwiedzania rozpisano w specjalnych regulaminach, skonsultowanych z sanepidem i przyjętych na czas trwania epidemii COVID-19 w Polsce. Prosimy zapoznać się z dokumentami (PDF):

• regulamin Domu Przyrodników,

• regulamin Grodziska w Sopocie,

• regulamin Muzeum w Gniewie.

Odkrywaj historie i zdobywaj nagrody! Konkursy Grodziska w Sopocie

Grodzisko w Sopocie ogłasza trzy konkursy dla dzieci i młodzieży. Wszystkie skupiają się wokół historii, tradycji i pamięci. Nawet odosobnienie w czasie pandemii można wykorzystać do odkrywania skarbów przeszłości

Konkursy - Grodzisko w Sopocie - plakatKonkursy są podzielone według kategorii wiekowych. Dla kilkulatków przeznaczono zabawę plastyczną, starsze dzieci tworzą komiksy, a nastolatki – zarówno prace plastyczne, jak i literackie. Zadania można wykonywać indywidualnie lub we współpracy z rówieśnikami; zespół może składać się maksymalnie z czterech osób.

Celem przyświecającym wszystkim zadaniom jest twórcze ujęcie lokalnej tradycji. W tym określeniu mieszczą się wszelkie przekazy (np. bajki, legendy, wspomnienia, anegdoty) na temat historii danego miejsca. Uczestnicy szukają w swoim krajobrazie kulturowym elementów takich jak: zamki, grodziska, cmentarzyska, miejsca ukrycia skarbów itp. Konkursy są ogólnopolskie, zgłoszenia mogą więc dotyczyć różnych miejsc w całym kraju.

Aby dobrze wykonać zadanie konkursowe, trzeba zapoznać się z miejscowym dziedzictwem. Jak to zrobić? Można na przykład porozmawiać z przedstawicielami starszego pokolenia – seniorami rodu, dziadkami, sąsiadami. Oczywiście kontakt w czasie pandemii powinien być bezpieczny, najlepiej telefoniczny lub mailowy. Warto też poszperać w książkach albo Internecie, ewentualnie przejrzeć rodzinny album ze starymi zdjęciami.

Organizator zaznacza, że idea ogłoszonych konkursów polega na dialogu, czyli na stworzeniu porozumienia między pokoleniami oraz podtrzymaniu pamięci społecznej.

→ wydarzenie na Facebooku: Odkrywaj historie – konkursy

 

KONKURSY DO WYBORU:

„Skarby mojej okolicy”

— konkurs plastyczny (technika dowolna)

— dla dzieci z klas 0–3


„Przekazy o miejscach historycznych z mojej okolicy”

— konkurs na krótką formę komiksową

— dla dzieci z klas 4–8


„Skarby pamięci”

— konkurs na krótką formę literacką lub plastyczną (w tej kategorii można zgłaszać także komiksy)

— dla dzieci i młodzieży w wieku 13–18 lat

 

TERMIN

Prace konkursowe można przysyłać do 17 maja 2020 r. w formie elektronicznej na adresy mailowe: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

* Prosimy zapoznać się z regulaminem konkursu: https://bit.ly/2VDmjOG

 

NAGRODY

Laureaci wygrają bezpłatny udział w dowolnie wybranych zajęciach organizowanych przez Grodzisko w Sopocie, takich jak: lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem, urodziny (szczegóły w regulaminie). Poza tym najciekawsze prace plastyczne zostaną zaprezentowane na wystawie w Grodzisku w Sopocie, zaś utwory literackie będą opublikowane w mediach społecznościowych sopockiego oddziału Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Sława czeka na zwycięzców!

 

Nowa oferta Grodziska w Sopocie – droższe bilety i więcej wariantów zwiedzania

Grodzisko w SopocieOd 1 lutego 2020 roku bilety wstępu do Grodziska w Sopocie drożeją o dwa złote. Bilet normalny będzie kosztował 10 zł, a ulgowy – 8 zł. Nadal można korzystać z ulg, do jakich uprawniają Karta Sopocka, Metropolitalna Karta do Kultury czy Karta Turysty. Pojawia się za to więcej wariantów zwiedzania Grodziska z przewodnikiem, dzięki czemu nowa oferta edukacyjna jest bardziej elastyczna

Czytaj więcej...

"Był sobie łowca..." - nowa wystawa w Grodzisku w Sopocie

"Był sobie łowca" - plakatBYŁ SOBIE ŁOWCA – OPOWIEŚĆ O LUDZIACH EPOKI LODOWCOWEJ

wystawa czasowa: 7 XII 2019 r. – 31 X 2020 r.

otwarcie: 7 grudnia 2019 r. o godzinie 13:00

Grodzisko w Sopocie, ul. Jana Jerzego Haffnera 63

 

Najstarszy bumerang na świecie, oryginalne narzędzia krzemienne wykonane przez neandertalczyka, liczące kilkadziesiąt tysięcy lat, pierwsze ślady działalności człowieka anatomicznie współczesnego –niezwykły zbiór najstarszych pozostałości ludzkiej wytwórczości na terenach Polski można zobaczyć w Grodzisku w Sopocie.

Ponad 40000 lat temu w epoce lodowcowej pierwsi ludzie anatomicznie współcześni zaczęli przybywać do Europy, rozpoczynając podbój kontynentu. Dalej w ciągu tysiącleci ich potomkowie przemierzali ląd w pogoni za zwierzyną, pozostawiając po sobie ślady działalności nie tylko w postaci wytwarzanych narzędzi i przedmiotów, ale także rodzącej się sztuki.

Wystawę zatytułowaną „Był sobie łowca – opowieść o ludziach epoki lodowcowej” można oglądać w Grodzisku w Sopocie (ul. Jana Jerzego Haffnera 63) od 7 grudnia 2019 r. do 31 października 2020 r. Na otwarcie zapraszamy 7 grudnia 2019 r. (sobota) o godz. 13:00 (wstęp bezpłatny). Goście będą mieli niezwykłą okazję zobaczyć przykłady narzędzi oraz elementów broni odkrytych na południu Polski. Wystawa będzie wzbogacona o rekonstrukcje zabytków z terenów Europy, pochodzących z okresu paleolitu.

 

Dopełnieniem ekspozycji jest książka autorstwa Andrzeja Wędzika. Na przeszło 100 stronach autor opisuje różne aspekty życia w epoce lodowcowej, od sposobów zdobywania pożywienia aż po życie duchowe. Uzupełnieniem publikacji jest bogaty materiał ilustracyjny w postaci zdjęć i rysunków. Książkę będzie można kupić w sklepikach muzealnych w Grodzisku w Sopocie oraz w Domu Przyrodników w Gdańsku (ul. Mariacka 25/26), a także w sklepie internetowym: https://sklep.archeologia.pl/.


Eksponaty prezentowane na wystawie zostały udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Nowa oferta lekcji muzealnych

Garncarstwo 01od 1 lutego 2017

Grodzisko w Sopocie, ul. Haffnera 63

Grodzisko w Sopocie od lat zaprasza dzieci i młodzież szkolną do zwiedzania skansenu archeologicznego i zabawy według wybranego wariantu spotkania – więcej w zakładce Edukacja.

Tym razem przygotowało tematyczne lekcje muzealne, które będą prowadzone od wtorku do piątku w godzinach pracy skansenu. W ofercie znajdziemy:

Czytaj więcej...

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności