Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) Badacz pradziejów Pomorza Wschodniego (w pięćdziesiątą rocznicę śmierci) 24 października 2019 r.

Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim,

Muzeum w Lęborku,

Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Chojnicach im. Juliana Rydzkowskiego,

Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego,

Pracownia Archeologiczna Renata Wiloch-Kozłowska Gdańsk

we współpracy z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku

organizują w dniu 24 października 2019 roku sesję popularno-naukową pod nazwą:

 

Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969). Badacz pradziejów Pomorza Wschodniego

(w pięćdziesiątą rocznicę śmierci)

 

Postać i działalność Józefa Kostrzewskiego, jednej z ikon polskiej archeologii wzbudza do dziś ogromne zainteresowanie. Urodzony w Węglewie koło Gniezna, twórca poznańskiej szkoły archeologicznej, studiował początkowo medycynę we Wrocławiu, a od 1909 r. nauki humanistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, wiedzę archeologiczną zgłębiał zaś w Londynie i Berlinie. Autor badań wykopaliskowych w Biskupinie, Gnieźnie i Poznaniu, autor syntez i monografii z zakresu prehistorii oraz wczesnego średniowiecza ziem polskich. Jego pięćdziesiątą rocznicę śmierci (zmarł 19 października 1969 roku w Poznaniu), obchodzimy w tym roku.

W jego bogatym życiorysie ważną rolę odgrywały też tereny Pomorza. Wielokrotnie odwiedzał tę część Polski, prowadząc prace zarówno terenowe oraz studia gabinetowe. Pomorskie zabytki, z różnych czasów były przez niego publikowane w ramach osobnych artykułów oraz większych syntetycznych monografii. Podkreślić należy, że to Józef Kostrzewski był autorem ostatniego na Pomorzu podręcznikowego ujęcia kultury łużyckiej z całego terenu naszych ziem (1958). Również jego praca Pradzieje Pomorza (1966) pomimo upływu ponad pół wieku od czasu jej wydania stanowi ostatnie syntetyczne ujęcie pradziejów tej części Polski.

Na sympozjum zostaną przedstawione referaty dotyczące wielu aspektów związanych z zaangażowaniem osoby Józefa Kostrzewskiego w pomorskiej archeologii. Poza zaprezentowaniem sylwetki tego badacza omówione zostaną jego działania terenowe na stanowiskach archeologicznych od czasów epoki kamienia do okresu średniowiecza. Autorzy przedstawią również spuściznę Józefa Kostrzewskiego, dotyczącą jego studiów i publikacji w ramach poszczególnych okresów.

Ponadto w czasie sesji planowana jest prezentacja książki, której autorami są poznańscy archeolodzy Jarmila E. Kaczmarek i Andrzej Prinke „Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) – prehistoryk, patriota, europejczyk”.

Spotkanie odbywać się będzie w budynku Muzeum Archeologicznego w Gdańsku przy ul. Mariackiej 25/26. Początek sesji o godzinie 11:00. Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Ze względów organizacyjnych i ograniczoną ilością miejsc obowiązują zapisy. Prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (w załączeniu) i przesłanie drogą mailową na adres p.fudzinski@archeologią .pl lub metodą tradycyjną (drukowaną) na adres Muzeum Archeologicznego w Gdańsku 80-833 Gdańsk, ul. Mariacka 25/26. Dopuszcza się zgłoszenie telefoniczne pod numerem 58 305-44-10. Zgłaszający się telefonicznie wyrażają zgodę na przetwarzanie podanych danych osobowych na czas trwania sesji zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ponadto Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wydrukowania listy uczestników sesji zawierającej stopień naukowy, imię i nazwisko, miejsce pracy lub nauki bądź zamieszkania - miasto, w planowanej publikacji pokonferencyjnej.

W spotkaniu będą mogły wziąć udział wyłącznie te osoby, które zarejestrują się i znajdą na liście uczestników . Termin zgłoszeń upływa 14 października 2019 roku

Organizatorzy nie zwracają kosztów dojazdu, pobytu i noclegów uczestnikom sesji, nie dokonują też rezerwacji miejsc hotelowych.

Program sesji:

11.00 powitanie uczestników i otwarcie sesji przez przedstawicieli Organizatorów

11.15 dr Andrzej Prinke (Poznań) - Profesor Józef Kostrzewski jakiego nie znacie. Ze studiów nad biografią czołowego polskiego prehistoryka

mgr Danuta Król (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – Epoka kamienia w badaniach Józefa Kostrzewskiego na Pomorzu Wschodnim

dr Piotr Fudziński (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku) – Dorobek Józefa Kostrzewskiego w badaniach nad kulturą łużycką i pomorską na Pomorzu Wschodnim

dr Anna Strobin (Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego) – Józef Kostrzewski – badacz Pomorza Wschodniego późnej starożytności

dr Andrzej Prinke (Poznań) – prezentacja biografii Józefa Kostrzewskiego „Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) – prehistoryk, patriota, europejczyk”.

Wolne głosy

 

Formularz zgłoszeniowy do pobrania

 

„Muzeum progresywne. Między utopią a rzeczywistością” – ogólnopolska konferencja w Sopocie, 10–11 października 2019 roku

Muzeum Progresywne - baner

Grodzisko w Sopocie (oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku) we współpracy z Muzeum Sopotu organizuje konferencję „Muzeum progresywne. Między utopią a rzeczywistością”. Będzie to wydarzenie dwudniowe, trwające od 10 do 11 października 2019 r. Udział w konferencji wezmą wybitni muzealnicy, naukowcy i badacze kultury z całej Polski.

Tematem rozważań będą wyzwania, jakie współczesna cywilizacja stawia przed muzealnictwem; a po części może nawet szerzej – przed instytucjami kultury w ogóle.

• Muzeum progresywne, czyli jakie?

• Etyczne aspekty muzeum progresywnego.

• Czy muzeum musi się zmieniać?

• Czy w muzealnictwie istnieją szczególnie ważne kierunki rozwoju?

• O pożytkach z utopii.

• Muzeum idealne – jakie warunki powinno spełniać?

• Wyznaczniki sukcesu w muzealnictwie – jakie są, a jakie powinny być?

• Czy brak pieniędzy jest podstawową bolączką muzealników?

• Co w największym stopniu ogranicza rozwój muzeów?

• Dominujące procesy w polskim muzealnictwie oraz konsekwencje przyjętych trendów.

• Progres czy regres? Diagnoza muzealnictwa na przykładach.

Głównym celem wydarzenia „Muzeum progresywne. Między utopią a rzeczywistością” jest otwarcie dyskusji nad stanem i przyszłością polskiego muzealnictwa, zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i praktycznym. Wspólnie stworzymy forum wymiany myśli, a następnie podejmiemy próbę zebrania postulatów, wokół których można by budować model muzeum idealnego – muzealnej utopii.


Dodatkowych informacji o konferencji udzielają:

Krzysztof Godon, kierownik oddziału Grodzisko w Sopocie, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 512 757 424, 58 340 66 00 oraz Paweł Pogodziński, kustosz w oddziale Grodzisko w Sopocie, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 58 340 66 00. Prosimy o kontakt w godzinach pracy Grodziska w Sopocie: 9:00–17:00.


Aby wziąć udział w konferencji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (nie dotyczy zaproszonych gości). Ilość miejsc na konferencji jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Propozycje tematów i abstrakty można przysyłać do 10 sierpnia 2019 r. za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego albo mailowo na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Decyzję o włączeniu referatu do refleksji konferencyjnej organizatorzy prześlą w terminie do 15 sierpnia 2019 r. Planowane jest wydanie materiałów z konferencji, w formie recenzowanej monografii.

Organizatorzy zapewnią uczestnikom konferencji posiłki i napoje. W programie wydarzenia zostaną uwzględnione przerwy kawowe i obiadowe.

Dla referentów oraz zaproszonych gości przewidziano noclegi w hotelu, obiadokolację, a także spotkanie towarzyskie w Grodzisku w Sopocie.

LINK DO FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO: https://forms.gle/YL1Fr1pavURQ3t2n6


Patronat honorowy: Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego

 Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski - patronat honorowy

Honorowy patronat nad konferencją "Muzeum Progresywne" objęli: Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego oraz Jacek Karnowski, Prezydent Miasta Sopotu.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. polityka prywatności